Przejdź do zawartości

2006-03-05: TVN24: Martwy łabędź w Toruniu zarażony ptasią grypą

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Patrol pilnujący wstępu do strefy zamkniętej, wokół przystani, na której znaleziono łabędzie. Źródło: Wikimedia Commons
Służby zabezpieczające teren wokół przystani. Źródło: Wikimedia Commons
niedziela, 5 marca 2006

Jak nieoficjalnie podaje telewizja TVN24, martwy łabędź znaleziony dwa dni temu w Toruniu był zarażony ptasią grypą. Główny Lekarz Weterynarii Krzysztof Jażdżewski w rozmowie dla PAP nie potwierdził, ani nie zaprzeczył tej informacji.

Martwe ptaki znaleziono w centrum Torunia (województwo kujawsko-pomorskie) w pobliżu Bulwaru Filadelfijskiego nad rzeką Wisłą. Bulwar, podobnie jak sąsiadujące ulice, został zamknięte dla ruchu.

W celu omówienia sytuacji w Toruniu zebrał się miejski sztab kryzysowy.

W południe w Ministerstwie Rolnictwa odbyła się specjalna konferencja prasowa, na której przedstawiono szczegóły dotyczące potencjalnego przypadku ptasiej grypy w Toruniu. Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel oznajmił na niej, że łabędzie znalezione w Toruniu były zarażone wirusem H5.

Jak podał Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach - łabędzie znalezione w Toruniu były zarażone wirusem H5N1. Wyniki te mają być potwierdzone w połowie tygodnia na podstawie testu w londyńskim laboratorium.

Pierwsze podejrzenie wystąpienia ptasiej grypy w Polsce pojawiło się w połowie lutego 2006 roku. U wybrzeży Morza Bałtyckiego znaleziono wtedy kilka martwych łabędzi. Późniejsze badania wykazały, że ptaki z polskiej plaży nie były zakażone wirusem.

Źródła[edytuj | edytuj kod]