2006-03-04: Prezydent szuka nowego szefa NBP

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 4 marca 2006

Prezydent Lech Kaczyński powiedział w wywiadzie dla agencji Reuters, że w przyszłym tygodniu rozpocznie poszukiwania kandydata na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Prezydent zaznaczył, że na pewno nie będzie nim Leszek Balcerowicz.

Kaczyński zapowiedział, ze poglądy nowego kandydata będą odmienne od tych, które reprezentuje Balcerowicz. Pragnę zwrócić się ku tej szkole myśli ekonomicznej, która nie trzyma się linii Balcerowicza – zaznaczył prezydent. Zdaniem Kaczyńskiego Balcerowicz koncentruje się głównie na makroekonomii. Nie jestem ekonomistą, więc nie chcę osądzać pochopnie, ale czasem odnoszę wrażenie, że jeśli chodzi o prezesa Balcerowicza, to mam do czynienia z ideologią, a nie ekonomią – dodaje.

Zdaniem prezydenta nowy szef NBP powinien zwrócić uwagę na społeczne konsekwencje reform czy realia biznesowe dla przedsiębiorców. Wypowiedź prezydenta lekko zachwiała złotówką i wywołała mały spadek kursu. Według agencji Reuters słowa prezydenta zostały odebrana przez inwestorów jako znak, że Kaczyński oraz Prawo i Sprawiedliwość chcą uległego szefa banku centralnego.

Źródła[edytuj | edytuj kod]