2006-03-04: 1000 modułów na polskich Wikibooks

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 4 marca 2006
N icon technology.png
Wikibooks-logo.svg

2 marca polska edycja Wikibooks – zbioru podręczników na wolnych licencjach pod opieką Fundacji Wikimedia – osiągnęła liczbę tysiąca modułów, czyli rozdziałów lub samodzielnych książek. Obchodzący niedawno drugą rocznicę powstania projekt dołączył tym samym do edycji: angielskiej, niemieckiej, francuskiej, hiszpańskiej i portugalskiej, które również przekroczyły ten próg.

Jubileuszowym moduł ma tytuł GNU/Linux:Definicje:Terminal i jest częścią tworzonego podręcznika opisującego system Linux.

Wikibooks to siostrzany projekt Wikipedii, również oparty o mechanizm wiki, w którym każdy może edytować zawartość stron. Długo nie mógł jednak rozwinąć się na dobre, jeszcze w październiku 2005 liczył tylko połowę z obecnej liczby artykułów. Dla porównania, angielska wersja serwisu miała wtedy już 10 000 modułów. Teraz ma ponad 14 000.

Obecnie na Wikibooks można znaleźć podręczniki i kursy o bardzo szerokim zakresie tematycznym. Najsilniej reprezentowane są języki – zarówno obce, jak i języki programowania; to właśnie do tych kategorii zaliczają się największe podręczniki: do nauki japońskiego, programowania w C i opis biblioteki 3D OGRE. Oprócz materiałów do nauki na Wikibooks znaleźć też można podręczniki dotyczące hobby: na przykład gry w szachy, warzenia piwa oraz książkę kucharską. W ramach serwisu aktywnie działają dwa projekty mające na celu dostarczenie w pełni użytecznych podręczników szkolnych: Matematyka dla liceum i Informatyka dla gimnazjum, kontynuująca porzucony wolny podręcznik.

Projekt tworzenia książek udostępnianych na wolnych licencjach prowadzi także Fundacja Nowoczesna Polska. W przeciwieństwie do Wikibooks, Fundacja zamierza skupić się wyłącznie na szkolnych podręcznikach. Książki te miałyby zostać dopuszczone do użytku szkolnego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W chwili obecnej projekt nie został jeszcze otwarty.

Źródła[edytuj | edytuj kod]