Przejdź do zawartości

2006-03-01: Rushdie: "Islamizm globalnym zagrożeniem"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 1 marca 2006

Pisarz Salman Rushdie, za którego głowę wyznaczono kilka lat temu nagrodę (z powodu "krytyki islamu"), wraz z 11 intelektualistami wypowiada się dziś przeciw "islamskiemu totalitaryzmowi". Wypowiedź jest głosem w debacie na temat wydrukowanych przez duńską prasę karykatur Mahometa i reakcji świata islamskiego na tę publikację.

Po zwycięstwie nad faszyzmem, nazizmem, stalinizmem, świat stoi dziś przed kolejnym globalnym zagrożeniem: islamizmem. My - pisarze, dziennikarze, intelektualiści - wzywamy do sprzeciwienia się religijnemu totalitaryzmowi - brzmi manifest wydrukowany dziś przez francuski tygodnik Charlie Hebdo.

Pod manifestem podpisali się: Ayaan Hirsi Ali, Chahla Chafiq, Caroline Fourest, Bernard-Henri Levy, Irshad Manji, Mehdi Mozaffari, Maryam Namazie, Taslima Nasreen, Salman Rushdie, Antoine Sfeir, Philippe Val i Ibn Warraq.

Redakcja tygodnika Charlie Hebdo podkreśla, że podpisani żyją lub żyli z wyrokami śmierci wydanymi na nich przez islamistów. Tygodnik wzywa prasę do przedrukowywania manifestu.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]