Przejdź do zawartości

2006-02-23: Duńskim imamom grozi wydalenie z kraju

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 23 lutego 2006

Szereg duńskich imamów, którzy rozpowszechnili na świecie informacje o wydrukowaniu przez dziennik Jyllands Posten dwunastu karykatur proroka Mahometa zostało oskarżonych o działanie na szkodę Danii. Jeśli zarzuty się potwierdzą, duchownym grozi wydalenie z kraju.

Policja otrzymała łącznie 17 zawiadomień o przestępstwie. Oskarżano zarówno całe grupy, jak "środowisko muzułmańskie", jak i konkretne osoby - m.in. Ahmeda Akkari czy Ahmeda Abu-Labana. Obaj duchowni są ostatnio częstymi gośćmi w duńskich mediach; wypowiedzi ich nie należą do stonowanych.

Niektóre zgłoszenia są po prostu wynikiem frustracji obywateli zmęczonych tą sytuacją. Niektóre jednak zawierają całkiem konkretne zarzuty działania na szkodę kraju - mówi Magnus Andersen z wydziału kryminalnego kopenhaskiej policji. Sprawdzamy teraz, czy istotnie doszło do naruszenia prawa, i o których konkretnie paragrafach jest mowa.

Politycy rządzących partii Venstre i Dansk Folkeparti ogłosili, że jeśli okaże się, iż imamowie złamali prawo, mogą zostać oni deportowani z Danii.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • 17 anmeldelser af muslimer. Imamer kan risikere udvisning..., metroXpress/ritzau/ (Dania)