2006-02-21: Konflikt w "Wiadomościach": Kunica manipulował, Warakomska nadzoruje

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 21 lutego 2006

Prezes Telewizji Polskiej, Jan Dworak, przydzielił Dorotę Warakomską do nadzorowania głównego dziennika informacyjnego TVP, Wiadomości. Według Gazety Wyborczej ma to związek z ostatnimi konfliktami w telewizji.

W ostatnich dniach Wiadomości nie wyemitowały materiału z wywiadu z nowym ministrem skarbu, Wojciechem Jasińskim, oraz relacji z debaty sejmowej poświęconej stu dniom rządu Kazimierza Marcinkiewicza. W związku z tym szef Wiadomości Robert Kozak wziął urlop. Upomnienie grozi Mikołajowi Kunicy, który jest autorem niewyemitowanego materiału z ministrem skarbu. W materiale dziennikarz TVP pytał ministra, czy razem z Jarosławem Kaczyńskim chodzili na piwo. Owszem - odpowiedział na pytanie Jasińki. Koleżanki? - dopytywał reporter. "To akurat z Jarosławem Kaczyńskim nie" - odpowiedział minister.

Komisja Etyki TVP orzekła, ze zmontowanie materiału w ten sposób było manipulacją. Zabrakło w nim bowiem dalszego ciągu wypowiedzi, które zarówno według komisji, jak i niektórych dziennikarzy, zmieniał sens wypowiedzi.

Rada Nadzorcza TVP rozpatruje dziś wniosek o odwołanie prezesa Jana Dworaka. Propozycja złożona przez Annę Milewską nie uzyska jednak poparcia. Część członków rady nadzorczej zarzuca Dworakowi złą politykę kadrową, co zaowocowało m.in. przejściem czołowego prezentera Wiadomości, Kamila Durczoka do konkurencyjnej TVN.

Źródła[edytuj | edytuj kod]