2006-02-19: Świdnica: Bunt w schronisku dla nieletnich

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 19 lutego 2006
Schronisko dla nieletnich w Świdnicy

Około godziny 22, w nocy z piątku na sobotę, 21 nastolatków zabarykadowało się w schronisku dla nieletnich w Świdnicy. Nastolatkowie zabarykadowali się na korytarzu na pierwszym piętrze schroniska. Palili i wyrzucali przez okna meble oraz materace. Przebywająca w schronisku dwudziestoosobowa grupa wychowanków nie biorących udziału w buncie schroniła się na drugim piętrze, zostali oni przewiezieni do innych ośrodków w Wałbrzychu i Wrocławiu.

Buntownicy tłumaczyli, że ich działania zostały spowodowane złym traktowaniem i nieprzestrzeganiem przez wychowawców regulaminu schroniska. Przed wybuchem protestu, w czasie sprzeczki jeden z wychowanków uderzył wychowawcę nieznanym przedmiotem w głowę. Wychowawca z raną ciętą został przewieziony do szpitala.

Bunt zakończył się około godziny drugiej, po kilku godzinach negocjacji z policją i otrzymaniu pisemnego zapewnienia o zajęciu się sprawą łamania regulaminu schroniska od prezesa Sądu Okręgowego w Świdnicy - Jacka Szerera. Protestujący zostali przewiezieni do izb dziecka i izby zatrzymań w Świdnicy.

Źródła[edytuj | edytuj kod]