Przejdź do zawartości

2006-02-15: Ptasia grypa u wybrzeży Bałtyku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 15 lutego 2006
Martwy łabędź na bałtyckiej plaży

U wybrzeży Morza Bałtyckiego znaleziono w środę martwe łabędzie - dwa w Niemczech i trzy w Polsce. Testy, jakie przeprowadzili Niemcy, wskazują na to, że były one zarażone wirusem H5N1. Wyniki badań wykonanych na grupie ptaków znalezionych w Polsce mają być znane jutro (według radia RMF) lub pojutrze (zdaniem IAR-u).

Dwa przebadane już łabędzie zostały zauważone na niemieckiej wyspie Rugia. O wykryciu wirusa powiadomił Reinhard Kurth, wirusolog z Instytutu imienia Roberta Kocha w Berlinie - "Niestety, potwierdziło się, że łabędzie były zakażone [wirusem] H5N1 z Azji".

Trójkę ptaków z Polski znaleziono na plaży w Krynicy Morskiej. Na miejsce przybyła jednostka straży pożarnej z Nowego Dworu Gdańskiego, patrol straży granicznej oraz weterynarz. Teren, w pobliżu którego znaleziono martwe zwierzęta został zabezpieczony.

Według polskich rybaków, martwe łabędzie nie są niczym nadzwyczajnym o tej porze. Co roku na plażach znajdowanych jest kilkadziesiąt nieżywych ptaków.

Podejrzenia wystąpienia ptasiej grypy wśród dzikiego ptactwa w krajach Unii Europejskiej są weryfikowane w Danii, w Polsce i na Węgrzech zaś potwierdzone w Grecji, w Niemczech, i we Włoszech.

Źródła[edytuj | edytuj kod]