2006-02-14: UE: Porozumienie w sprawie niższego VAT-u zatwierdzone

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 14 lutego 2006

Ministrowie finansów państw Unii Europejskiej zatwierdzili przyjęte na początku lutego polityczne porozumienie o niższych stawkach VAT na niektóre usługi o dużym nakładzie pracy ręcznej do 2010 roku. Porozumienie to było początkowo bojkotowane przez Polskę.

Umowa przewiduje, że kraje członkowskie mogą do 2010 roku stosować niższe stawki VAT na niektóre usługi o dużym nakładzie pracy ręcznej. Dotychczas z przywileju tego mogło korzystać dziewięć krajów, teraz ma przysługiwać wszystkim pod warunkiem złożenia do końca marca wniosku w Komisji Europejskiej.

Na podstawie porozumienia Polska będzie mogła skorzystać z możliwości przedłużenia do 2010 roku niższych stawek m.in. na usługi remontowe i wykończeniowe. Dodatkowo, otwarta dla wszystkich krajów jest też możliwość stosowania niższych stawek na ogrzewanie komunalne.

Opór Polski był ostatnią przeszkodą przyjęcia porozumienia na początku lutego. Ostatecznie Warszawa zgodziła się, otrzymując zapewnienia co do zakresu stosowania obniżonych stawek VAT na nowe mieszkania, choć porozumienie bezpośrednio tego nie dotyczy. Kiedy z końcem 2007 roku upłynie zapisany w traktacie akcesyjnym okres przejściowy, Polska będzie mogła nadal stosować obniżony siedmioprocentowy VAT w mieszkalnictwie dzięki wprowadzeniu szerokiej definicji "budownictwa społecznego".

Źródła[edytuj]