2006-02-11: ZIO: Rozdano pierwsze medale, złoto dla Greisa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 11 lutego 2006

Pierwszą konkurencją Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie był biatlonowy bieg indywidualny na 20 kilometrów, z czterema strzelaniami: dwoma na leżąco i dwoma na stojąco. Na starcie stanęło 89 zawodników, w tym czterej Polacy: Tomasz Sikora, Wiesław Ziemianin, Grzegorz Bodziana oraz Krzysztof Pływaczyk.

Po pierwszym strzelaniu pierwsze miejsce zajmował Włoch Rene Laurent Vuillermoz nie pudłując ani razu. Tuż zanim był Niemiec Michael Greis oraz Rosjanin Maksim Czudow. Tomasz Sikora zaliczył minutę kary za jeden niecelny strzał. Najwyżej z polskiej ekipy był Krzysztof Bodziana - na 21. miejscu (0 pudeł), następnie Sikora - 38. (1), Pływaczyk - 60. (1), a Ziemianin - 68. (2).

Na drugim strzelaniu dotychczasowemu liderowi, Rene Vuillermoz, nie powiodło się i spadł na 8. pozycję. Celnie trafiali Maksim Czudow, Michael Greis oraz Słowak Marek Matiasko. Znów niecelnie strzelił Tomasz Sikora i zajmował wówczas 36. miejsce (2). Pozostali Polacy to Ziemianin na 45. pozycji (2), Pływaczyk na 52. (1) oraz Bodziana na 53. (2).

W trzecim strzelaniu zostało już tylko czterech zawodników bez żadnego pudła. Spośród nich pierwszy był Marek Matiasko, a drugi, pomimo jednego niecelnego strzału, był Michael Greis. Trzecie miejsce zajmował Niemiec Rico Gross. Faworyt, Norweg Ole Einar Bjoerndalen był dopiero na 8. miejscu. Tomasz Sikora po oddaniu jednego niecelnego strzału utrzymał 36. miejsce (3); Wiesław Ziemianin był 48. (3), Grzegorz Bodziana 56. (3) zaś Krzysztof Pływczyk 71. (3).

W ostatnim strzelaniu dotychczasowy lider, Słowak Marek Matiasko, spudłował i spadł na 3. pozycję. Wyprzedzili go Niemiec Michael Greis (1) oraz Norweg O. E. Bjoerndalen (2). Celniej oddawał strzały Tomasz Sikora, dzięki czemu awansował na 19. miejsce (3). Pozostali Polacy nie strzelali tak dobrze: Ziemianin spadł na 50. miejsce (4), Bodziana zajmował 71. (5), a Pływaczyk 74. miejsce (4).

Na mecie najlepszy czas - 54 minuty i 23 sekundy - uzyskał Niemiec Michael Greis i to właśnie on zdobył pierwszy złoty medal tych igrzysk. Tuż za nim z 16-sekundową stratą był Norweg Ole Einar Bjoerndalen, natomiast brąz wywalczył Norweg Halvard Hanevold z ponad minutą straty. Sikora zajął 21. miejsce, Ziemianin 53., Bodziana 73., a Pływaczyk 76. pozycję.

Źródła[edytuj | edytuj kod]