2006-02-11: ZIO: Pierwszego dnia dominują Niemcy i Norwegowie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 11 lutego 2006

Pierwszego dnia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie rozegrano cztery finały: w biatlonie mężczyzn, w kombinacji norweskiej na średniej skoczni wraz z biegiem na 15 km, w wyścigu na 5000 m łyżwiarstwa szybkiego oraz w jeździe po muldach kobiet. Dziś startowało 9 Polaków oraz polska para sportowa w łyżwiarstwie figurowym.

Olimpiada rozpoczęła się od dwóch złotych medali dla reprezentantów Niemiec. Jeden z nich, w biatlonowym wyścigu na 20 km mężczyzn zdobył Michael Greis, natomiast drugi padł łupem Georga Hetticha w kombinacji norweskiej. Pozostałe miejsca na podium w biatlonie zajęli dwaj Norwegowie: Ole Einar Bjoerndalen oraz Halvard Hanevold. Natomiast w kombinacji norweskiej srebro wywalczył Norweg Petter L. Tande, a brąz Francuz Jason Lamy. Polacy brali udział tylko w biatlonie - najlepszy z nich, Tomasz Sikora, zajął 21. miejsce.

W łyżwiarstwie szybkim złoto zdobył Amerykanin Chad Hendrick, srebro wywalczył Holender Sven Kramer, a medal brązowy niespodziewanie Włoch Enrico Fabris. Polak, Paweł Zygmunt zajął 18. miejsce i tym samym nie będzie mógł wystartować w wyścigu na 10000 metrów.

Medale rozdano też w jeździe na muldach kobiet: pierwszą pozycję zajęła Kanadyjka Jennifer Heil, drugą Norweżka Kari Traa, a trzecią Francuzka Sandrze Laourze.

Ponadto, odbyły się kwalifikacje do konkursu skoków narciarskich na średniej skoczni w Pragelato. Najlepiej wypadł Japończyk Noriaki Kasai. Wszyscy czterej Polacy, czyli Adam Małysz, Robert Mateja, Kamil Stoch oraz Stefan Hula zakwalifikowali się do jutrzejszego konkursu. Rozegrano również pierwsze zjazdy saneczkarzy oraz program krótki par sportowych w łyżwiarstwie figurowym.

Wyniki pierwszych meczów hokeja na lodzie kobiet:

  • Szwecja - Rosja 3:1
  • Kanada - Włochy 16:0
  • Finlandia - Niemcy 3:0
  • USA - Szwajcaria 6:0

Źródła[edytuj | edytuj kod]