2006-01-28: LPR: Dostęp do teczek powinien być szerszy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 28 stycznia 2006

Liga Polskich Rodzin chce, aby redaktorzy naczelni redakcji prasowych, radiowych i telewizyjnych mogli ubiegać się w Instytucie Pamięci Narodowej o wgląd do teczek każdej osoby publicznej. LPR postuluje także, aby podobne uprawnienia miały władze partii politycznych w stosunku do swoich członków.


Według sekretarza klubu parlamentarnego LPR, Wojciecha Wierzejskiego, ma to zapobiec wojnie na teczki pomiędzy ugrupowaniami, szczególnie w perspektywie ewentualnej kampanii wyborczej.

Zgodnie z proponowaną przez LPR poprawką do ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, prezes IPN musiałby w ciągu 30 dni ustosunkować się do takich wniosków. IPN miałby też z urzędu wszczynać postępowanie w sprawie pomówienia narodu, państwa polskiego bądź grupy obywateli o udział, organizowanie lub odpowiedzialność za zbrodnie komunistyczne lub nazistowskie.

Wierzejski zaapelował również do władz partii, które mają podpisać pakt stabilizacyjny, aby ujawniły przeszłość swoich członków. Upublicznienia teczek Liga oczekuje w pierwszej kolejności od premiera, prezydenta i prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

Źródła[edytuj]