2006-01-27: Sondaż OBOP-u: PO na czele, LPR i PSL poza Sejmem

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 27 stycznia 2006
SondażOBOP-styczen06 wariant1.png

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się pod koniec stycznia, wygrałaby je Platforma Obywatelska, uzyskując 27% głosów. Na drugim miejscu byłoby Prawo i Sprawiedliwość z 26% , na trzecim - Samoobrona, na którą zagłosowałoby 6% wyborców. Sojusz Lewicy Demokratycznej mogłoby liczyć na 5-procentowe poparcie - wynika z sondażu przeprowadzonego przez OBOP.


Poza Sejmem znalazłyby się: Liga Polskich Rodzin, Polskie Stronnictwo Ludowe i Socjaldemokracja Polska (po 2% poparcia). Partia Demokratyczna i Krajowa Partia Emerytów i Rencistów uzyskałyby po 1% głosów.

OBOP przeprowadził sondaż metodą telefoniczną, po uchwaleniu przez Sejm w nocy z wtorku na środę ustawy budżetowej na 2006 rok. 18% respondentów zadeklarowało, że nie wzięłoby udziału w wyborach do Sejmu.

SondazOBOP-styczen06 wariant2.png

OBOP badał też, jak rozłożyłyby się głosy, gdyby SLD, SdPl i PD utworzyły koalicję wyborczą. Wtedy takie porozumienie zyskałoby poparcie 10% głosujących. Wybory wygrałaby i wówczas Platforma z 27% poparciem. Kolejne miejsca zajęłyby: PiS - 23%, Samoobrona - 7%, LPR - 3%, PSL - 3%, Krajowa Partia Emerytów i Rencistów - 1%.

Sondaż przeprowadzono 25 stycznia na reprezentatywnej, losowej 1000-osobowej ogólnopolskiej próbie osób powyżej 18 roku życia za pośrednictwem wywiadów telefonicznych.


Źródła[edytuj | edytuj kod]