2006-01-27: Sejm wybrał członków KRRiT

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 27 stycznia 2006

Sejm wybrał dwóch nowych członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Zostali nimi Tomasz Borysiuk i Lech Haydukiewicz, politycy zgłoszeni przez Ligę Polskich Rodzin i Samoobronę.


Kandydaturę Borysiuka poparło 242 posłów, a Haydukiewicza - 241. Przepadły natomiast dwie kandydatury zgłaszane przez Platformę Obywatelską - Lecha Jaworskiego i Tomasza Arabskiego. Obaj otrzymali po 129 głosów.

Borysiuk był jedynym kandydatem do KRRiT, który nie uzyskał pozytywnej rekomendacji Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. W Telewizji Polskiej był wydawcą między innymi takich programów, jak Krakowskie Przedmieście 27, Gość Jedynki i NATO bez ograniczeń.

Haydukiewicz jest natomiast pracownikiem naukowym w Instytucie Geografii Akademii Pedagogicznej im. KEN w Krakowie. Jak twierdzi, w Radzie chce się zając sprawami edukacji w mediach i wpływem mediów na dzieci.

Sejm dokonał wyboru członków rady, mimo apelu SLD o wstrzymanie się z tym w sytuacji, gdy Rzecznik Praw Obywatelskich skierował nową ustawę medialną do Trybunału Konstytucyjnego.

Według zapisów nowej ustawy medialnej, dwóch członków odchudzonej Rady ma wybrać Sejm, dwóch mianuje prezydent, a jednego wybierze Senat.


Źródła[edytuj | edytuj kod]