2006-01-27: Nowy Rzecznik Praw Obywatelskich wybrany przez Sejm

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 27 stycznia 2006

Janusz Kochanowski został wybrany przez Sejm na Rzecznika Praw Obywatelskich. Zastąpi na tym stanowisku Andrzej Zolla.


Kochanowskiego poparło 239 posłów, przeciw głosowało 194, głównie z Platformy Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Prezes fundacji Ius et Lex, Janusz Kochanowski, był jedynym kandydatem na stanowisko Rzecznika. Zgłosił go klub Prawa i Sprawiedliwości. W czerwcu 2005 roku zakończyła się kadencja prof. Andrzeja Zolla. Będzie on pełnił tę funkcję do czasu zaprzysiężenia nowego Rzecznika.

Dyskusja nad wyborem nowego Rzecznika spowodowała niemałe spięcie w Sejmie. Posłowie opozycji zarzucają Kochanowskiemu upolitycznienie. Wskazywali m.in, iż startował on do Parlamentu Europejskiego z listy PiS-u. W odpowiedzi Jacek Kurski z PiS wskazywał na polityczną przeszłość poprzednich Rzeczników. Tadeusz Zieliński startował na urząd prezydenta, a Adam Zieliński zanim objął stanowisko, startował z listy PZPR do sejmu kontraktowego.

Kochanowski jest doktorem nauk prawnych. Znany jest m.in. z tego, że opowiada się za karą śmierci za takie przestępstwa, jak ludobójstwo i terroryzm. Jest autorem przeszło stu prac z zakresu prawa karnego i administracyjnego. Nie miał kontrkandydatów do urzędu. Wcześniej Sejm dwukrotnie odrzucał zgłaszaną przez PO kandydaturę profesora Andrzeja Rzepińskiego z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Źródła[edytuj]