2006-01-27: Na prezydenta Warszawy ankietowani typują Marka Borowskiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 27 stycznia 2006

Marek Borowski, lider Socjaldemokracji Polskiej, powinien zostać prezydentem Warszawy - wynika z sondażu dziennika Nowy Dzień. Autorzy ankiety pytali Polaków, kto powinien objąć najbardziej prestiżowy urząd samorządowy w kraju.


Okazało się, że Borowskiego popiera ponad 1/3 ankietowanych, głównie ludzie dobrze wykształceni, młodzi (do 24 roku życia), w większości kobiety.

Dla Marka Borowskiego prezydentura to pewnie ostatnia szansa na powrót do politycznej pierwszej ligi. Sam polityk startu w tych wyborach nie wyklucza. Ma jednak problem z politycznym zapleczem. Proponuje zawarcie wielkiej centrolewicowej koalicji od SdPl i SLD przez PD i Zielonych, która w wyborach samorządowych stałaby się alternatywą dla prawicy. W takim scenariuszu, jak sam mówi, mógłby spróbować sił.

W tej chwili kandydatem nie jestem, nie targuję się, nie zabiegam, nie namawiam do siebie. Ale gdyby udał się projekt bloku lewicowego, to dlaczego by nie spróbować? - dodaje Borowski. Ale zapraszani do koalicji, choć nie mówią "nie", to mają własnych kandydatów. Demokraci chcą wystawić Marcina Święcickiego, który był już prezydentem Warszawy, a w sondażu Nowego Dnia zajmuje trzecie miejsce.

Według gazety największym konkurentem Borowskiego może być Hanna Gronkiewicz-Waltz, którą deklarowała wystawić Platforma Obywatelska.

Źródła[edytuj | edytuj kod]