2006-01-27: Gazu mniej, ale tylko dla odbiorców przemysłowych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 27 stycznia 2006

Dostawy gazu ziemnego dla klientów przemysłowych zostały ograniczone, po tym jak spółka Gaz-System, ogłosiła 10 stopień zasilania gazem. Dostawy nie będą ograniczane dla odbiorców indywidualnych - poinformowało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w swoim komunikacie.


Zmniejszenie dostaw nie dotyczy więc klientów indywidualnych zużywających gaz do gotowania i ogrzewania, do których jest on dostarczany bez zakłóceń - podkreślono w komunikacie. PGNIG podał, że poinformował już swoich klientów o wprowadzeniu przez Gaz-System ograniczeń w dostarczaniu i poborze gazu ziemnego. Według koncernu, ograniczone ilości gazu otrzymują klienci przemysłowi, którzy w umowach określili moc umowną dla paliwa gazowego nie mniejszą niż 417 metrów sześciennych na godzinę jak np. huty, zakłady produkcyjne czy zakłady ceramiczne.

Zgodnie z rozporządzeniem rządu, wydanego we wtorek, które umożliwia ograniczenie dostaw ze względu na utrzymujące się niskie temperatury powietrza oraz rekordowy poziom zużycia gazu, ograniczenia nie mogą powodować zakłóceń w funkcjonowaniu zakładów opieki zdrowotnej oraz elektrociepłowni.

Jak poinformował PGNIG, w ciągu ostatniej doby zużycie gazu ziemnego wysokometanowego wyniosło 61,3 mln metrów sześciennych.

Rozporządzenie przewiduje możliwość stosowania ograniczeń w dostawach gazu do 15 lutego 2006 roku. Jednak przy trwałej poprawie pogody i przywróceniu planowanych dostaw gazu z importu, ograniczenia w dostawach gazu ziemnego na terenie Polski będą stopniowo zmniejszane.


Źródła[edytuj]