2006-01-26: Proces Pęczaka odroczony - Afera w Funduszu Ochrony Środowiska

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 26 stycznia 2006


Pochodzący z Łodzi były poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej Andrzej Pęczak stanął dziś przed sądem, oskarżony w sprawie niegospodarności w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Łącznie na ławie oskarżonych zasiadły dziś 24 osoby. Prokuratura zarzuca im narażenie Funduszu na stratę 42 milionów złotych.

Tuż po rozpoczęciu posiedzenia sądu przewodniczący składu ogłosił kilkudziesięciominutową przerwę w procesie. W jej czasie sędziowie mieli zadecydować o odroczenie rozprawy. Po przerwie sąd ogłosił, że ze względu na zwolnienie lekarskie jednej z oskarżonych, proces został odroczony.

Na ławie oskarżonych zasiedli dziś także: były marszałek województwa Waldemar Matusewicz (SLD), były prezes Funduszu Marek K. oraz byli członkowie Zarządu i Rady Nadzorczej związani z SLD i PSL. Pęczakowi i Matusewiczowi zarzuca się m.in. podjęcie działań zmierzających do przejęcia pakietu kontrolnego akcji Banku Częstochowa oraz zakupu od kilku spółek i osób prywatnych ponad 200 tysięcy akcji tego banku po cenie znacznie przewyższającej ich cenę giełdową. Fundusz stracił na tych operacjach prawie 28 milionów złotych. Pęczak jest także oskarżony o wyłudzenie z jednej ze spółek córek Funduszu co najmniej 40 tysięcy złotych. Były prezes Funduszu Marek K. wraz trzema innymi oskarżonymi chce poddać się dobrowolnej karze. Andrzej Pęczak i Waldemar Matusewicz nie przyznają się do winy. Grozi im kara do 10 lat więzienia.

Źródła[edytuj | edytuj kod]