2006-01-26: Polskojęzyczna Wikipedia ma 200 tysięcy artykułów
Polska Wikipedia, wolna internetowa encyklopedia, 26 stycznia 2006 r przekroczyła liczbę 200 tysięcy haseł. Obecnie polska edycja jest czwartą pod względem wielkości wersją językową Wikipedii. W klasyfikacji przewodzi Wikipedia angielska, która powoli zbliża się do miliona haseł.
Według serwisu Alexa, Wikipedia plasuje się na 31. miejscu wśród stron internetowych o największej liczbie odwiedzin. W klasyfikacji źródeł wiedzy zajmuje drugą pozycję - ustępuje jedynie serwisowi My Yahoo!
Dwustutysięczny artykuł opisuje Siedlisko, wieś gminną w powiecie nowosolskim, w województwie lubuskim. Hasło powstało w ramach projektu mającego na celu opisanie w Wikipedii wszystkich polskich miejscowości. Jest to jedno z ponad 40 tysięcy stworzonych automatycznie haseł, zawierających podstawowe informacje o położeniu tych miejscowości, które są zalążkiem unikalnego w skali polskiego internetu zasobu. Twórcy projektu zachęcają użytkowników do poszerzania dostępnych w Wikipedii informacji o miastach i wsiach o ich historię i inne związane z nimi fakty i ciekawostki, a także do ilustrowania ich zdjęciami.
Od września 2005 r. liczba artykułów w polskiej Wikipedii wzrosła dwukrotnie, dzięki czemu stała się ona największą pod względem liczby haseł encyklopedią w języku polskim, przed nową encyklopedią powszechną PWN z lat 2000-2005 (140 tys. haseł) oraz internetową encyklopedią WIEM (125 tys. haseł). Wiele tematów nadal czeka na opisanie, ulepszenie bądź rozszerzenie.
15 listopada 2005 r. odbyła się rejestracja stowarzyszenia Wikimedia Polska, polskiego partnera międzynarodowej Fundacji Wikimedia. Stowarzyszenie, oprócz polskich projektów, wzięło pod swoje skrzydła również Wikipedię w języku kaszubskim. W planach jest również uruchomienie pisanej gwarą śląskiej wersji encyklopedii.
Polską Wikipedię założyli 26 września 2001 r. Paweł T. Jochym i Krzysztof Jasiutowicz. Jej treść jest w całości dostępna na wolnej licencji GNU FDL, dzięki czemu może ona być dowolnie rozpowszechniana oraz modyfikowana, przy zachowaniu warunków oryginalnej licencji. Twórcą Wikipedii może zostać każdy, kto tylko ma dostęp do Internetu - nie jest wymagana nawet rejestracja, wystarczy trochę wiedzy i chęć pomocy. Nazwa Wikipedia wywodzi się od hawajskiego słowa wiki, które oznacza w tym języku szybko - główną zaletą Wikipedii jest właśnie szybkość w aktualizowaniu nowych, encyklopedycznych informacji.
Oprócz otwartości i szybkości jedną z największych zalet Wikipedii jest neutralny punkt widzenia, dzięki któremu materiały w niej zamieszczone są z założenia pozbawione odautorskich komentarzy. W przypadku jakichkolwiek kontrowersji Wikipedyści dążą do osiągnięcia konsensusu i dokładnego reprezentowania poglądów wszystkich stron sporu.
Dzięki temu, że każdy może swobodnie edytować treść Wikipedii, jest ona narażona na akty wandalizmu lub możliwość wprowadzania nieprawdziwych danych. Pod koniec 2005 roku rozgłos uzyskała sprawa hasła w angielskiej wersji projektu, która dotyczyła dziennikarza Johna Seigenthalera Sr. W swoim artykule w USA Today skrytykował on Wikipedię za nierzetelność i podawanie fałszywych informacji - według ówczesnej wersji hasła, amerykański dziennikarz był uwikłany w sprawę zamachu na prezydenta Johna F. Kennedy'ego.
Pomyłkę, która później okazała się żartem 38-letniego Briana Chase, poprawiono. Podjęto również dyskusję na temat wprowadzenia dodatkowych ograniczeń, mających na celu ograniczenie niekontrolowanych edycji.
Siostrzane projekty polskiej Wikipedii
[edytuj | edytuj kod]Oprócz encyklopedii polska społeczność Wiki pracuje również nad następującymi projektami (lista w kolejności powstawania):
- Wikisłownik - wielojęzyczny słownik, który zawiera już ponad 42 tysiące omówień słów z 83 języków, oprócz tego listy przysłów i tabele gramatyczne - pl.wiktionary.org | wikislownik.pl
- Wikibooks - prawie 900 rozdziałów darmowych podręczników - pl.wikibooks.org | wikibooks.pl
- Wikicytaty - kolekcja cytatów ułożonych wg autorów i tematów - pl.wikiquote.org | wikicytaty.pl
- Commons - repozytorium mediów oferujące obecnie ponad 400 tysięcy wolnych do wykorzystania obrazów - commons.wikimedia.org/wiki/Strona główna
- Wikipedia kaszubska - csb.wikipedia.org
- Wikinews - serwis informacyjny zawierający już ponad 1700 artykułów, w tym również materiałów autorskich - pl.wikinews.org | wikinews.pl
- Wikiźródła - nie objęte prawami autorskimi teksty źródłowe - od zestawów danych do poezji i prozy polskiej - pl.wikisource.org | wikizrodla.pl
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- 200 tysięcy haseł w polskiej Wikipedii – Wikipedia, Wolna encyklopedia, 26 stycznia 2006
- John Seigenthaler – A false Wikipedia 'biography' – USATODAY.com, 29 listopada 2005
- Alexa - Most Popular In Reference