2006-01-26: Marcinkiewicz: Trzeba znieść Radę Polityki Pieniężnej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 26 stycznia 2006

Spadek inflacji poniżej 1 procent w grudniu umożliwia Radzie Polityki Pieniężnej obniżenie stóp procentowych na posiedzeniu w styczniu - ocenia premier Kazimierz Marcinkiewicz. Tak, na pewno. Nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej przy zejściu inflacji poniżej 1 procent - stwierdził premier w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej.

Inflacja w grudniu spadła do 0,7 procenta z 1 procenta w listopadzie. Marcinkiewicz uważa, że polityka pieniężna powinna być dalej łagodzona i nie powinna ograniczyć się jedynie do styczniowej obniżki. Gospodarka rozwija się dobrze, ale jeszcze zbyt wolno. Przy tych stopach i oszczędnym budżecie stopy mogą być niższe - dodał premier. Rada Polityki Pieniężnej spotyka się na comiesięcznym posiedzeniu 30-31 stycznia.

Obecnie główna stopa NBP wynosi nie mniej niż 4,5%. Premier powtórzył, że RPP trzeba znieść zmieniając konstytucję. NBP musi być instytucją niezależną, ale jej polityka musi uwzględniać politykę kraju - powiedział Marcinkiewicz. We wtorek szef klubu Prawa i Sprawiedliwości, Przemysław Gosiewski poinformował, że PiS może poprzeć pomysł zmniejszenia liczby członków Rady Polityki Pieniężnej oraz poszerzenie zakresu obowiązków NBP o dbałość o rozwój gospodarczy, czego domaga się potencjalny koalicjant PiS - Samoobrona.

Źródła[edytuj | edytuj kod]