2006-01-25: Sondaż CBOS: 51% Polaków źle ocenia pracę Sejmu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 25 stycznia 2006

W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez CBOS ponad połowa Polaków (51%) źle ocenia pracę Sejmu. 26% ankietowanych ocenia ją dobrze, a 23% nie ma zdania.


W porównaniu do grudnia sytuacja nie zmieniła się znacząco. Należy jednak zaznaczyć, że ankieta została przeprowadzona jeszcze przed kryzysem sejmowym z 11 i 12 stycznia.

Negatywnie o Senacie wypowiedziało się 42% ankietowych, pozytywne opinie wystawiło 27%, a zdania w tej sprawie nie ma 31%. Autorzy sondażu porównali jego wyniki z tymi jakie uzyskał Sejm i Senat poprzedniej kadencji. Są one lepsze od tych przeprowadzanych w ostatnich miesiącach kadencji poprzedniego parlamentu, ale gorsze w porównaniu z początkiem jego działalności w 2001 roku.

W badaniach CBOS sprawdzano także sympatię wobec prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jego działalność oceniło dobrze 39% ankietowanych. Obserwatorzy podkreślają, że to bardzo niski wynik. Poprzedni prezydent, Aleksander Kwaśniewski osiągał o wiele większe poparcie zarówno na początku, jak i na końcu swojej 10-letniej kadencji. Również Lech Wałęsa cieszył się większym poparciem (60%) na początku swoich rządów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]