Przejdź do zawartości

2006-01-21: Nowa stabilizacyjna propozycja PiS-u

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 21 stycznia 2006

Jarosław Kaczyński kieruje do wszystkich partii z wyjątkiem SLD propozycję stworzenia Bloku Naprawy Państwa. Koalicja taka miałaby powstać na bazie wcześniejszej propozycji zawarcia Paktu Stabilizacyjnego.

Od kilku dni Prawo i Sprawiedliwość prowadzi konsultacje z Ligą Polskich Rodzin, Samoobroną i Polskim Stronnictwem Ludowym na temat przyjęcia ostatecznego kształtu paktu stabilizacyjnego, który ma zostać podpisany w przyszłym tygodniu. Porozumienie ma polegać na poparciu dla rządu Marcinkiewicza przez głosowanie za uchwaleniem ważniejszych ustaw przez najbliższe pół roku z promesą zawarcia koalicji po tym okresie.

Jak napisała dziś Gazeta Wyborcza, jedna z tych ustaw ma być dotyczyć sposobu powoływania urzędników państwowych. Dotychczasowy system konkursów, według dziennika, ma zostać zastąpiony systemem mianowania.

Rada Polityczna PiS przyjęła dziś uchwałę, w której podkreślono, że zdecydowanie lepszym dla Polskim rozwiązaniem niż wcześniejsze wybory, będzie powstanie Bloku Naprawy Państwa stabilizującego zaplecze rządu w Sejmie". Jak podkreślił Jarosław Kaczyński, formacja ta powstałaby po wypełnieniu założeń wspomnianego wyżej paktu stabilizacyjnego.

Na poniedziałek szef PiS zapowiedział "poważną" rozmowę z przywódcami Platformy Obywatelskiej. Nie chciał jednak zdradzić szczegółów planowanego spotkania. Sam nie weźmie w nim udziału. Na pytanie o to spotkanie wiceszef PO, Jan Rokita, odpowiedział, że nie zamierza uczestniczyć w chocholim tańcu Kaczyńskiego, ale uniknął jednoznacznej odpowiedzi na to, czy weźmie w nim udział.

Źródła[edytuj | edytuj kod]