Przejdź do zawartości

2006-01-17: Free Software Foundation prezentuje pierwszy szkic GPL 3

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 17 stycznia 2006
Richard Stallman wygłaszający wstępne uwagi, za nim prawnik FSF Eben Moglen
Jeremy Allison z Novella czeka na możliwość zadania pytania.

Free Software Foundation zaprezentowało wczoraj pierwszy szkic następnej wersji licencji GNU General Public License na specjalnej konferencji w Cambridge w stanie Massachusetts. Od 1991 roku, kiedy pojawiła się wersja druga, licencja GPL nie była zmieniana i obecnie jest najpopularniejszą licencją Wolnego Oprogramowania, używaną w jądrze systemu Linux. Szacuje się, że jest używana w ponad 50% projektów tego typu.

Według Richarda Stallmana, szefa Free Software Foundation, najważniejsze zmiany w GPL 3 to zmiany wprowadzające jej kompatybilność z innymi popularnymi licencjami Wolnego Oprogramowania, jak Apache Software License 2.0 i licencja Eclipse. Drugą zmianą, według Stallmana, jest zakaz użycia oprogramowania dostępnego na tej licencji do Digital Rights Management - "rzeczy, dla której nigdy nie będzie tolerancji".

Od wczoraj licencja jest dostępna jako szkic na stronie Free Software Foundation. Konferencja na temat licencji, trwająca do dzisiaj, ma miejsce w kampusie Massachusetts Institute of Technology. Około 200 ludzi uczestniczyło w konferencji w poniedziałek rano, gdy Eben Moglen zaprezentował, wedle jego słów, "krótki" przegląd zmian w licencji.

Wśród ludzi uczestniczących w konferencji znalazło się wiele znanych osobistości świata Wolnego Oprogramowania: Bruce Perens, Andrew Tridgell i Chris diBona. Według Wikireportera Brandona Stafforda, IBM i Sun były firmami, których pracownicy najliczniej pojawili się na prezentacji. Firmy te reprezentowali Bob Sutor, Craig Cook i Mark Brown z IBM oraz Simon Phipps i Doug Johnson z Suna. Na konferencji pojawili się też przedstawiciele Intela, firm: Red Hat, MySQL AB, Hitachi i Qualcomm.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]