2006-01-07: Gilowska nowym ministrem finansów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 7 stycznia 2006

Według informacji Panoramy TVP2 nowym ministrem finansów ma zostać Zyta Gilowska.


Gilowska ma zastąpić Teresę Lubińską, która odchodzi po dwóch miesiącach urzędowania. Była wiceszefowa Platformy Obywatelskiej ma zostać również wicepremierem. Oficjalna nominacja ma mieć miejsce dziś około południa.

Wiadomość o powołaniu Gilowskiej wywołała zdziwienie na scenie politycznej. Zbigniew Chlebowski z PO stwierdził, iż jest to autentyczny szok. Dodał, że nie wie co mogło skłonić Gilowską do takiej decyzji. Z kolei Roman Giertych nazwał tą decyzję skandalem. Oświadczam, że gdybyśmy wiedzieli, że Zyta Gilowska znajdzie się w rządzie Marcinkiewicza, nigdy nie otrzymałby on od nas wotum zaufania. Jej poglądy na gospodarkę są skrajnie liberalne, całkowicie nam obce.

Gazeta Wyborcza stwierdza, że Gilowska może być "łakomym kąskiem" dla Prawa i Sprawiedliwości. Wynikać to może z jej charyzmy i siły z jaką prezentuje się w mediach. Z kolei Rzeczpospolita pisze, że spekulacje na temat nominacji Gilowskiej pojawiły się już kilkanaście dni temu. Jak podaje gazeta, właśnie wtedy Jan Rokita miał uzyskać od Zyty Gilowskiej przeczącą odpowiedź, co do ewentualnego wejścia do rządu.

Przypomnijmy, że Gilowska odeszła z PO w związku z oskarżeniami o nepotyzm. Dziennik Wschodni ujawnił, że zatrudniła ona w biurze poselskim w Lublinie swoją synową, a synowi zlecała ekspertyzy prawne.


Źródła[edytuj]