2006-01-07: Będzie wolne radio dla Białorusi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 7 stycznia 2006

Będzie wolne radio dla Białorusi - taką decyzje podjął premier Kazimierz Marcinkiewicz po spotkaniu z Aleksandrem Milinkiewiczem, kandydatem na prezydenta białoruskiej opozycji.


Premier zapowiedział, że Polska stawia sobie dwa cele w pomocy dla demokracji na Białorusi: pierwszy to uruchomienie niezależnego radia które będzie przekazywać kompletne i nieocenzurowane informacje, a drugi to wysłanie obserwatorów organizacji międzynarodowych na marcowe wybory prezydenckie.

Decyzja o przeznaczeniu odpowiednich środków na rozpoczęcie działalności radia ma być podjęta w ciągu tygodnia. Premier nie ujawnił jednak jaka to będzie kwota. Dodał natomiast że pomoc dla Białorusi powinna być pomocą wieloletnią, a nie doraźną.

Z kolei Milinkiewicz podkreślił że wywalczenie pełnej wolności przez Białorusinów powinno być zapewnione przede wszystkim dzięki nim samym, ale pomoc Polski, zwłaszcza na takim wysokim poziomie jest bardzo ważna. Kandydat na prezydenta dodał że uruchomienie radia to bardzo ważny krok, gdyż do tej pory tylko Internet, a i tak nie zawsze, był w miarę ogólnodostępnym medium informującym społeczeństwo o bieżących wydarzeniach. Polska może też pomóc Białorusi poprzez umożliwienie dalszego kształcenia młodym ludziom, którzy są represjonowani za swoje poglądy polityczne.


Źródła[edytuj | edytuj kod]