2005-12-30: Łódź: Kara 25 lat więzienia dla młodocianych zabójców 13-latka

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 30 grudnia 2005

Dzisiaj łódzki sąd okręgowy skazał na 25 lat więzienia trzech morderców 13-letniego Damiana z Pabianic. Oskarżeni to 19-letni Przemysław S. oraz 18-latkowie - Krzysztof K. i Michał P.

Damian zginął 2 stycznia 2004 roku. Jak ustalił sąd chłopiec wyszedł wieczorem na spacer z psem. Oskarżeni stali na klatce z koleżankami. Poszli za nim prawdopodobnie dlatego, że nie spodobało im się zachowanie trzynastolatka. Psa przywiązali, a Damiana uderzyli tak mocno, że zemdlał. Następnie związali mu ręce i nogi kablem znalezionym w śmietniku, a Przemysław S. zacisnął pętle wykonaną ze sznura do suszenia bielizny.

Prokurator Grażyna Kowalska-Gaweł domagała się kary 25 lat więzienia dla Przemysława S., a dla pozostałych oskarżonych tylko 15 lat. Sędzia Izabela Dercz uznała jednak, że nie ma powodu by różnicować kary. Młodsi oskarżeni widzieli co robi ich starszy kolega, a nie przeszkodzili mu w tym lecz pomagali.

Wyrok sądu nie jest prawomocny. Sąd zdecydował, że mordercy będą mogli ubiegać się o warunkowe zwolnienie dopiero po odbyciu 20 lat kary. Obrońcy zdecydowali, że będą wnosić o apelację.

Źródła[edytuj | edytuj kod]