2005-12-29: Unia ma zastrzeżenia do obniżki akcyzy na paliwa w Polsce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 29 grudnia 2005

Resort finansów uważa, że obniżka akcyzy na benzynę nie narusza traktatu akcesyjnego, innego zdania jest Unia Europejska.


Wiceminister finansów, Mirosław Barszcz, potwierdził wczoraj Gazecie Prawnej, że resort otrzymał list z Komisji Europejskiej w sprawie utrzymania obniżonej stawki akcyzy na benzynę, ale jego zdaniem na razie nie ma konfliktu między Polską a KE w tej sprawie. Ten list nie wszczyna procedury sporu. Komisja niczego nam nie zarzuca, tylko prosi o wyjaśnienie. Według KE sprawa nie jest po prostu w stu procentach jasna - powiedział dziennikowi wiceminister, Mirosław Barszcz. Nie naruszyliśmy prawa unijnego - dodał.

Zdaniem Barszcza, odpowiedź na list z KE powinna być gotowa w styczniu. My mamy do roku 2009 możliwość taką, żeby akcyza była niska i wykorzystaliśmy ten moment, nie podnieśliśmy akcyzy, ona jest na najniższym z możliwych poziomów - powiedział cytowany przez Polską Agencję Prasową premier Kazimierz Marcinkiewicz. Mimo, że traktat akcesyjny zobowiązuje Polskę do wprowadzenia unijnej stawki na benzynę dopiero w 2009 roku (359 euro za 1000 litrów), urzędnicy UE uważają, że do tego czasu rząd polski nie może jej obniżać.

Źródła[edytuj]