Przejdź do zawartości

2005-12-29: Religa apeluje do lekarzy: Nie zamykajcie gabinetów lekarskich

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 29 grudnia 2005

Minister zdrowia, Zbigniew Religa, apeluje do lekarzy "Porozumienia Zielonogórskiego", by nie zamykali gabinetów przed pacjentami.

Ministerstwo obawia się powtórki sprzed dwóch lat, kiedy to protest lekarzy doprowadził do chaosu w służbie zdrowia w całym regionie. Lekarze "Porozumienia Zielonogórskiego" grożą, że od 1 stycznia przestaną przyjmować pacjentów, jeśli nie dojdzie do porozumienia z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Według szacunków organizacji, lekarze zrzeszeni w Porozumieniu opiekują się ok. 20 milionami pacjentów.

Lekarze domagają się na przyszły rok wyższych i jednakowych w całym kraju stawek za leczenie. Chcą, by Fundusz płacił za każdą osobę, którą obejmuje opieką nie 5, a 6 zł miesięcznie. Już raz odmowa przyjmowania chorych pomogła uzyskać warunki umowy, jakich domagało się Porozumienie. Dwa lata temu, gdy Ministerstwo Zdrowia narzuciło lekarzom dodatkowy obowiązek prowadzenia nocnej pomocy lekarskiej bez żadnych dodatkowych pieniędzy, nie podpisali kontraktu i zamknęli gabinety. Pacjenci musieli wzywać karetkę nawet w najbardziej banalnych przypadkach, jeśli chcieli uzyskać pomoc lekarza. Zdarzyło się, że dzwonili po ambulans, bo potrzebowali recepty.

Tymczasem Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że podpisał już umowy z 2/3 lekarzy rodzinnych.

Źródła[edytuj | edytuj kod]