Przejdź do zawartości

2005-12-27: Rosja: Doradca ekonomiczny Putina złożył rezygnację

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 27 grudnia 2005

Andriej Iłłarionow, który od pewnego czasu odnosił się krytycznie do niektórych aspektów polityki gospodarczej Kremla, złożył rezygnację, podkreślając, że Rosja nie jest już krajem wolnym politycznie.

Wiele jest powodów mojej decyzji - powiedział, wymieniając m.in. zmianę kursu gospodarczego Rosji, zmianę systemu politycznego i pojawienie się modelu etatystyczno-korporacyjnego.

Minęło sześć lat odkąd objąłem funkcję doradcy; poświęciłem się, aby stworzyć warunki wolności gospodarczej w Rosji. Oczywiste jest, że od roku polityka ekonomiczna i nawet model ekonomiczny kraju zmieniły się - oświadczył Iłłarionow, oskarżając przywódców rosyjskich o ochronę swoich własnych interesów. Nieco wcześniej w tym roku polityk zrezygnował z funkcji wysłannika Kremla przy Grupie Ośmiu (G-8), skupiającej najbardziej uprzemysłowione kraje świata.

Iłłarionow w tym tygodniu skrytykował w jednej z wypowiedzi stopniowe ograniczanie swobód politycznych w Rosji i paraliżowanie, ze szkodą dla interesu publicznego, konkurencji przez kontrolowane przez rząd korporacje.

Iłłarionow, który był jednym z nielicznych doradców kremlowskich wyrażających swobodnie swe opinie, ostro krytykował przed rokiem rządowy "skok" na towarzystwo naftowe Jukos.


Źródła[edytuj | edytuj kod]