Przejdź do zawartości

2005-12-27: Polacy będą chronić przestrzeń powietrzną państw bałtyckich

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 27 grudnia 2005

Na lotnisku wojskowym w Mińsku Mazowieckim odbyło się uroczyste pożegnanie Polskiego Kontyngentu Wojskowego "Orlik" udającego się na Litwę w ramach natowskiej misji Air Policing.


Od 1 stycznia polscy lotnicy będą patrolować przestrzeń powietrzną Litwy, Łotwy i Estonii. Jest to misja w ramach Paktu Północnoatlantyckiego.

Polska wysyła cztery myśliwce MIG-29 i kilkudziesięciu żołnierzy obsługi naziemnej. Przedtem przestrzeń powietrzną tych trzech państw patrolowali między innymi Amerykanie i Niemcy. W tym okresie niebo nad krajami bałtyckimi kilkanaście razy naruszyły samoloty rosyjskie. Misja polskich lotników potrwa do końca marca 2006 roku.

Litwa, Łotwa i Estonia nie mają możliwości patrolowania swojej przestrzeni powietrznej, bo nie mają lotnictwa wojskowego. Dlatego dowództwo Sojuszu Atlantyckiego w porozumieniu z tymi państwami zdecydowało o rotacyjnym patrolowaniu ich nieba przez pozostałych członków NATO.

Republiki nadbałtyckie zostały przyjęte do NATO od 29 marca 2004 roku.

- Jesteśmy pierwszym państwem byłego bloku Układu Warszawskiego, które pełnić będzie dyżur podczas tej misji. Będziemy wiedzieć jak organizować i przeprowadzać takie misje poza granicami naszego kraju- powiedział dowódca Sił Powietrznych RP gen. Stanisław Targosz.

W skład PKW "Orlik" wejdą cztery samoloty MIG-29 oraz sześciu pilotów z 1. Eskadry Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego. Ponadto w rejon pełnienia misji skierowani zostaną specjaliści technicznej obsługi samolotów, nawigacji, meteorologii i łączności - w sumie 68 osób.

- Jesteśmy przygotowani do tej misji, nasze zadania tu w Polsce są takie same. W naszej pracy zmieni się więc tylko miejsce pobytu i to, że podczas transmisji porozumiewać się będziemy wyłącznie po angielsku - powiedział dziennikarzom jeden z pilotów, kpt. Artur Kałko.

Dyżur bojowy polscy żołnierze pełnić będą w systemie 24-godzinnym przez siedem dni w tygodniu przez dwa samoloty MIG-29 jednocześnie. Prawie cały kontyngent wyleci na Litwę jeszcze we wtorek. W późniejszym terminie dołączą do niego cztery samoloty MIG-29 i prowadzący je piloci. Koszty misji w wysokości ok. 16 mln zł poniesie Ministerstwo Obrony Narodowej.

Na lotnisku w Mińsku Mazowieckim żołnierzy żegnały we wtorek ich rodziny. Nie niepokoję się o męża. Myślę, że te trzy miesiące szybko miną i znów będziemy razem - powiedziała Renata Piętka, żona jednego z żołnierzy. O tym, że mąż poleci na Litwę zdecydowaliśmy wspólnie. Nie ukrywam, że na decyzji zaważyły korzyści finansowe - dodała.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]