Przejdź do zawartości

2005-12-27: PiS: Lustracja majątkowa obejmie także małżonków polityków

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 27 grudnia 2005

Projekt ustawy o lustracji majątkowej przewidujący objęcie kontrolę portfeli także współmałżonków osób pełniących funkcje publiczne trafi w środę do marszałka Sejmu - zapowiedział szef klubu Prawa i Sprawiedliwości, Przemysław Gosiewski.

PiS chce zaostrzyć w ten sposób walkę z korupcją wśród urzędników państwowych. Projekt nowelizacji ustawy antykorupcyjnej trafi do marszałka Sejmu jutro.

W ramach tego projektu politycy będą musieli nie tylko wykazać, jaki posiadają majątek, ale również, skąd go mają. PiS chce także, by oświadczeniem majątkowym był objęty odrębny majątek małżonka osoby pełniącej funkcje publiczne. Nowelizacja projektu mówi też o przepisach karnych, które pozwoliłyby, by urzędy kontroli skarbowej prowadziły postępowanie wobec tych polityków, którzy nie poinformowali, skąd mają majątek. Mogłoby to oznaczyć przepadek mienia, z którego nie rozliczył się polityk. PiS chce też wprowadzić przepis, który zakazywałby osobie publicznej łamiącej prawo antykorupcyjne pełnienie przez 5 lat funkcji publicznych.

Źródła[edytuj | edytuj kod]