Przejdź do zawartości

2005-12-27: Izrael ostrzega: Iran wkrótce wyprodukuje bombę atomową

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 27 grudnia 2005

Iran najpóźniej za dwa lata będzie w stanie wyprodukować bombę atomową - oświadczył zwierzchnik izraelskiego wywiadu, generał Meir Degan.

Iran od dziś za rok, najpóźniej za dwa lata będzie dysponował materiałem rozszczepialnym, z którego będzie mógł wyprodukować bombę nuklearną - powiedział cytowany przez izraelskie radio wojskowe szef Mosadu. Precyzował, że później samo stworzenie bomby nie jest niczym innym jak procesem technicznym.

W najbliższych miesiącach, jeśli nic temu nie przeszkodzi, Iran osiągnie niezależność w zakresie technologii nuklearnej - podkreślał Degan. Generał przedstawił swoją opinię w czasie wystąpienia przed komisją spraw zagranicznych i obrony izraelskiego parlamentu, Knesetu.

Podobnego zdania jest szef sztabu sił zbrojnych Izraela, generał Dan Haluc, który tej samej komisji powiedział przed dwoma tygodniami, że Iran w ciągu trzech miesięcy może uzyskać wiedzę potrzebną do produkcji bomby atomowej. Haluc zapytany, jak dużo czasu Teheran potrzebuje na wyprodukowanie broni nuklearnej, odparł, że to może potrwać dwa do trzech lat.

Izraelscy politycy i wojskowi w ostatnim czasie coraz częściej wypowiadają się na temat irańskiego programu nuklearnego. Twierdzą, że Teheran pod przykrywką produkcji paliwa dla elektrowni atomowych chce wyprodukować bombę nuklearną. Podejrzenia te wzmogły się po tym, jak prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad oświadczył w końcu października, iż Izrael należy wymazać z mapy świata.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]