2005-12-26: Palestyńczycy z Jerozolimy mogą wziąć udział w wyborach parlamentarnych w Autonomii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 26 grudnia 2005

Izrael może pozwolić mieszkającym we wschodniej Jerozolimie Palestyńczykom na wzięcie udziału w wyborach parlamentarnych w Autonomii Palestyńskiej - poinformował anonimowy przedstawiciel izraelskich władz.

Według niego, Palestyńczycy mogliby - podobnie jak to robili w przeszłości - głosować w urzędach pocztowych na terenie miasta. Na razie jednak nie podjęto ostatecznej decyzji w tej sprawie - dodał. Władze Autonomii Palestyńskiej na dzień głosowania wyznaczyły 25 stycznia.

Izrael zajętą w 1967 roku Jerozolimę proklamował w 1980 roku swą "wieczną" stolicą. Palestyńczycy uważają tymczasem, że miasto powinno stać się stolicą przyszłego niezależnego państwa palestyńskiego.

Tymczasem w nocy premier Izraela, Ariel Szaron, który wrócił do pracy po niedawnym pobycie w szpitalu, nakazał armii wzmocnienie obszaru zamkniętego w północnej części pasa graniczącego ze Strefą Gazy. Jak poinformowano, ma to związek z nasilającymi się ostatnio palestyńskimi atakami rakietowymi. Według piątkowych doniesień izraelskiej telewizji, armia będzie strzegła bezpieczeństwa na granicy z pomocą artylerii, śmigłowców i kanonierek. Żołnierze będą strzelać do każdego, kto znajdzie się na tym terenie. Biegnący wokół północnego i wschodniego krańca Strefy Gazy obszar zamknięty będzie miał około 2,5 kilometra szerokości i obejmie tereny niezamieszkane.

Źródła[edytuj]