2005-12-26: Łukaszenka: Opozycja nie jest gotowa do przejęcia władzy na Białorusi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 26 grudnia 2005

Aleksander Łukaszenka, który za 3 miesiące będzie ponownie ubiegał się o fotel prezydenta Białorusi uważa, że opozycja w tym kraju nie jest gotowa do przejęcia władzy i rządzenia państwem.

Zdaniem prezydenta, parlament podjął słuszną decyzję o wyznaczeniu terminu wyborów prezydenckich już na 19 marca, o 4 miesiące wcześniej niż oczekiwano. Parlament postąpił słusznie. A opozycja mówi: nie jesteśmy gotowi. A co robiliście przez ostatnie pięć lat? Oni w ogóle do niczego nie są gotowi - powiedział Łukaszenka w wywiadzie dla Rossijskiej Gaziety. Białoruski prezydent, który sprawuje dyktatorską władzę w swym kraju od 1994 roku, oświadczył, że nie boi się porażki wyborczej, a w przypadku zwycięstwa obiecał wytężoną pracę dla dobra Białorusinów. Łukaszenka oskarżył opozycję, że dla niej wybory to tylko okazja do zarobienia pieniędzy.

Dokumenty rejestracyjne złożyło w Centralnej Komisji Wyborczej osiem osób, które chcą startować w wyborach prezydenckich. Do 27 stycznia mają oni czas na zebranie co najmniej 100 tysięcy podpisów z poparciem wyborców dla swej kandydatury. Rejestracja kandydatów będzie trwała od 12 do 21 lutego przyszłego roku. Kandydatem białoruskiej opozycji demokratycznej jest Aleksander Milinkiewicz.


Źródła[edytuj | edytuj kod]