2005-12-24: Senat poparł nowelizację ustawy o RTV

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 24 grudnia 2005

Za nowelizacją głosowali senatorowie Prawa i Sprawiedliwości, Ligi Polskich Rodzin i Samoobrony, czyli tych ugrupowań które w Sejmie stworzyły kontrowersyjną nowelizację ustawy o RTV.

Według Samoobrony Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma się zajmować działaniem w zakresie obrony etyki dziennikarskiej. LPR chce żeby "nadawcy społeczni" mieli automatycznie odnawiane koncesje na dotychczas zajmowane częstotliwości. Do grupy takich nadawców należy kilkanaście lokalnych rozgłośni radiowych o niewielkim zasięgu, a także ogólnopolskie Radio Maryja. Oprócz tych udogodnień, nadawca, tak jak dotychczas, nie będzie m.in. płacił za korzystanie z częstotliwości.

Przeciwko takiej ustawie ostro wypowiedzieli się senatorowie Platformy Obywatelskiej. Stefan Niesiołowski stwierdził, że będzie ona łamać kręgosłupy i sumienia dziennikarskie, a wydawców i szefów redakcji będzie karać odbieraniem koncesji. Niezależny senator, Kazimierz Kutz powiedział wprost, że jest to powrót cenzury.

Senat wprowadził do nowelizacji kilka poprawek. Sejm rozpatrzy je za tydzień. Później ustawa trafi do prezydenta. Platforma Obywatelska już zapowiada, że jeśli ustawa przejdzie proces legislacyjny, to partia zaskarży część jej zapisów do Trybunału Konstytucyjnego.

Źródła[edytuj]