2005-12-20: Fidel Castro chce zaprosić papieża Benedykta XVI na Kubę

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 20 grudnia 2005

Fidel Castro chciałby zaprosić Benedykta XVI na Kubę - poinformował arcybiskup Genui kardynał Tarcisio Bertone, który niedawno był w Hawanie i widział się z kubańskim przywódcą. Według słów Bertone Castro opowiedział się za natychmiastową kanonizacją Jana Pawła II.


Kardynał Bertone przekazał to, co usłyszał od Fidela Castro podczas prywatnego spotkania. Rozpoznałem w papieżu od razu twarz anioła, oblicze bardzo dobrej osoby. Chciałbym zaprosić go na Kubę - stwierdził przywódca Kuby. Castro poprosił kardynała Bertone, by powiedział papieżowi o jego pragnieniu zaproszenia go na wyspę.

Arcybiskup Genui odpowiedział mu, że przekaże zaproszenie. Wytłumaczyłem jednocześnie panu Castro, że papież ze względu na swój wiek będzie z całą pewnością mniej podróżował niż jego poprzednik - dodał. Jan Paweł II złożył historyczną wizytę na Kubie w 1998 roku.

Musicie go natychmiast ogłosić świętym - powiedział Castron, mówiąc o papieżu Janie Pawle II.

Kardynał Bertone podkreślił, że przywódca Kuby jest pod wrażeniem działalności społecznej Kościoła. Powiedział jasno, że Kościół jest instytucją społeczną, najbliższą ludowi, jest o tym przekonany - zrelacjonował arcybiskup Genui.

Włoski kardynał wyraził też przekonanie, że stosunki na Kubie między państwem a Kościołem poprawiają się, choć, jak przyznał, proces ten nie będzie przebiegał raptownie.

Źródła[edytuj | edytuj kod]