2005-12-18: Lublin: Szajka okradająca konta bankowe rozpracowana

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 18 grudnia 2005

Lubelskiej policji udało się rozpracować szajkę okradającą konta bankowe. Większość jej członków została zatrzymana, policja poszukuje jeszcze 24-latka.

Funkcjonariusze natrafili na ślad szajki kilka miesięcy temu. Do lubelskiej policji zaczęło się zgłaszać coraz więcej ofiar kradzieży pieniędzy z kont bankowych. Z wstępnych ustaleń wynika, że przestępcy skanowali paski magnetyczne kart bankomatowych. Następne nanosili je na nowe egzemplarze kart płatniczych i kredytowych. W ten sposób wyjęli z kont bankowych ponad 50 tysięcy złotych.

Według policji każdy z członków szajki miał przydzielone zadanie. Jeden ze sprawców zatrudnił się w sklepie w centrum Lublina, by tam zainstalować specjalny czytnik przy terminalu kart płatniczych. Skaner pozwalał na kopiowanie pasków zawierających dane karty i konta bankowego.

Przestępcom grozi do 25 lat pozbawienia wolności. Podczas przeszukań mieszkań sprawców policjanci zabezpieczyli podrabiane karty bankomatowe, elektroniczne urządzenia i broń z amunicją. Funkcjonariuszom udało się też ustalić, że grupa oszukiwała klientów jednego z internetowych serwisów aukcyjnych. Sprawcy oferowali klientom komputery, telefony komórkowe i markową odzież, której nie posiadali. W ten sposób oszukali już kilkadziesiąt osób.

Źródło[edytuj | edytuj kod]