2005-12-16: Ziobro: Odtajnić akta Sobotki

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 16 grudnia 2005

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział, że zwróci się do ministra spraw wewnętrznych i administracji Ludwika Dorna o odtajnienie materiału dowodowego w sprawie Zbigniewa Sobotki.

Minister sprawiedliwości powiedział dziennikarzom, że dzięki temu opinia publiczna będzie mogła przekonać się o niepodważalnych dowodach i słuszności wyroku w sprawie byłego wiceszefa MSWiA. Zdaniem ministra Ziobry, z lektury akt wynika, że dowody przeciwko Sobotce są miażdżące.

Aleksander Kwaśniewski podjął dziś decyzję ułaskawiającą Sobotkę

Prezydent Aleksander Kwaśniewski wszczął procedurę ułaskawienia wiceszefa MSWiA w rządzie Leszka Millera, skazanego na 3,5 roku więzienia w tzw. aferze starachowickiej, 25 listopada.

Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał Sobotkę za winnego ujawnienia tajemnicy państwowej i służbowej, godzenia się na utrudnianie postępowania karnego i narażenia działających "pod przykryciem" policjantów w trakcie zakupu kontrolowanego broni palnej, amunicji i narkotyków.

Na prośbę prezydenta minister sprawiedliwości zobowiązany jest przekazać mu akta sprawy. Akta te 8 grudnia zostały wysłane z sądu do Ministerstwa Sprawiedliwości.

W środę minister Ziobro poinformował listownie prezydenta o tym, że przed zakończeniem kadencji prezydenta 23 grudnia nie zdąży przygotować wniosku co do zasadności ułaskawienia Sobotki.

Czytaj w Wikinews[edytuj]

Źródła[edytuj]