Przejdź do zawartości

2005-12-16: Sejm: Debata w sprawie nowelizacji ustawy RTV

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 16 grudnia 2005

W Sejmie trwała dziś debata nad sprawozdaniem Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Infrastruktury dotycząca projektu nowelizacji ustaw medialnych przygotowanej przez Prawo i Sprawiedliwość. Wcześniej sprawa wprowadzenia tego projektu do porządku obrad wywołała spór wśród posłów.

Paweł Kowal z PiS zarzucił niektórym posłom blokowanie zmian w tych ustawach. Poseł rządzącej partii podkreślił, że nowelizacja dotyczy tylko najważniejszych spraw i nie wyczerpuje całego pakietu zmian, jakie trzeba wprowadzić.

W opinii Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej z Platformy Obywatelskiej tryb prac nad zmianami jest nieprawidłowy. Posłanka PO zasugerowała, że budzi to podejrzenia, iż rządzący chcą zapewnić sobie kontrolę nad mediami publicznymi.

Z kolei Piotr Gadzinowski z Sojuszu Lewicy Demokratycznej zarzucił PiS-owi, że chce przejąć kontrolę nad mediami zarówno publicznymi, jak i komercyjnymi. Zdaniem Gadzinowskiego, projekt proponowany przez PiS wprowadza ukrytą cenzurę i - jak określił - niewolę mediów.

Projekt zmian przewiduje, między innymi, zmniejszenie liczby członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dziewięciu do pięciu. Początkowo Prawo i Sprawiedliwość chciało, by w Radzie zasiadały trzy osoby. PiS chce również likwidacji Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, a także utworzenia Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Źródła[edytuj | edytuj kod]