2005-12-10: Rosyjski wywiad: Organizacje pozarządowe prowadzą działalność szpiegowską

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 10 grudnia 2005

Szef rosyjskich służb wywiadowczych oświadczył, iż jest w posiadaniu dowodów stwierdzających prowadzenie działalności wywiadowczej przez zagranicznych szpiegów pod przykrywką organizacji pozarządowych. Oświadczenie to zostało przedłożone w rosyjskim parlamencie w trakcie trwającej debaty nad kształtem nowej ustawy regulującej funkcjonowanie organizacji pozarządowych w Rosji.

Potrzeba wypracowania nowych standardów prawnych dla działalności pozarządowej na terenie Federacji Rosyjskich może mieć swoje źródła w niekontrolowanych przez Kreml transformacjach w Gruzji i na Ukrainie. Jak twierdzą obserwatorzy, administracja rządowa w Rosji jest przekonana, że właśnie dzięki zagranicznemu wsparciu udało się dokonać przewrotu w tych krajach przy intensywnym zaangażowaniu organizacji pozarządowych. Z tego powodu we wcześniejszych oświadczeniach prezydenta Władimira Putina pojawiło się zapewnienie, że polityczna działalność organizacji pozarządowych finansowanych z zewnątrz zostanie zakazana. Ustawa zostania ponownie przedstawiona na forum rosyjskiej Dumy pod koniec miesiąca i prawdopodobnie w takim kształcie zostanie przyjęta.

Organizacje pozarządowe w Rosji wystosowały protest przeciwko nowej ustawie. Przez zwiększenie kontroli ze strony państwa funkcjonowanie niektórych organizacji pozarządowych zastanie całkowicie sparaliżowane.

Źródło[edytuj]