Przejdź do zawartości

2005-12-10: Ministerstwo sprawiedliwości przygotowuje nowy kodeks karny

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 10 grudnia 2005

Kara bezwzględnego dożywocia, 15-latkowie obligatoryjnie odpowiadający przed sądem jak dorośli za ciężkie przestępstwa, konfiskaty mienia - to część zapisów, jakie mają znaleźć się w projekcie nowego kodeksu karnego, nad którym pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości.


Departament legislacji pracuje nad zaostrzeniem przepisów dotyczących nieletnich. Młodociani przestępcy, którzy ukończyli 15 lat, obligatoryjnie odpowiadaliby przed sądem jak dorośli, o ile popełnią poważne przestępstwo np. zabójstwo, rozbój lub gwałt, a wcześniej byli już w zakładzie poprawczym. Obecnie 15-latek może, ale nie musi odpowiadać w takiej sytuacji jak dorosły.

Resort na polecenie ministra Zbigniewa Ziobry pracuje też nad wprowadzeniem możliwości orzekania kary bezwzględnego dożywocia bez warunkowego zwolnienia i prawa do przepustek dla wyjątkowo groźnych przestępców.

Ziobro chce również ograniczyć dostęp do przepustek i warunkowego zwolnienia dla recydywistów i członków grup mafijnych. Jednocześnie kary orzekane dla tych grup przestępców mają być poważnie zaostrzone - dolna granica kary ma być podwojona.

Pracownicy resortu sprawiedliwości mają zbadać prawną możliwość rozpatrywania w 24 godziny spraw chuliganów i drobnych przestępców, w postępowaniu przyspieszonym. Sąd ograniczać się będzie w takich przypadkach do krótkiej rozprawy, po której będzie mógł wymierzyć karę nie wyższą niż trzy lata więzienia.

W kodeksie karnym mają też znaleźć się zapisy o konfiskacie mienia pochodzącego z przestępstw korupcyjnych oraz tych o charakterze mafijnym. Wobec pijanych kierowców sąd miałby możliwość orzekania o przepadku samochodu na rzecz Skarbu Państwa.

Źródło[edytuj | edytuj kod]