2005-12-03: Niemieckie gazety o wizycie Angeli Merkel w Polsce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 3 grudnia 2005

Kanclerz Angela Merkel podczas wczorajszej wizyty w Polsce stwierdziła, że wzajemne relacje między Niemcami, a ich wschodnim sąsiadem są tak dobre jak nigdy. Dzisiejsze niemieckie dzienniki komentują tę wizytę.

Liberalny Die Welt stwierdza, że obie strony chcą rozwiązania wszelkich konfliktów. Merkel zapewniła, że najważniejsze jest zaufanie, z kolei Kazimierz Marcinkiewicz stwierdził, że było to spotkanie na które od dawna czekała Polska. Gazeta pisze jednak, że istnieją punkty sporne. Dotyczą one przede wszystkim niemiecko-rosyjskiego gazociągu. Merkel zapowiedziała, że zamierza krok po kroku rozwiązać problem.

Wysokonakładowy monachijski dziennik Süddeutsche Zeitung wskazuje na problem Centrum Przeciwko Wypędzeniom. Gazeta uważa, że kanclerz należałoby radzić, by bardzo powściągliwie podchodziła do tego tematu. Taki ośrodek bowiem nigdy nie doprowadzi do tego, co rzekomo chce osiągnąć: do pojednania. Gazeta przypomina, że podczas wspólnej konferencji Merkel i Marcinkiewicza temat ten nie został poruszony.

Opiniotwórcza Frankfurter Allgemeine Zeitung przypomina, że najważniejszym tematem rozmów polsko-niemieckich była sprawa unijnego budżetu. Na oczekiwania Marcinkiewicza co do niemieckiej pomocy w przeciwstawieniu się brytyjskim planom obcięcia dotacji, Merkel odpowiedział, że będzie uwzględniała potrzeby swoich sąsiadów podczas negocjacji.

Źródło[edytuj]