2005-12-02: Parlament Europejski: Odrzucimy budżet na lata 2007-2013

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 2 grudnia 2005

Parlament Europejski grozi odrzuceniem budżetu na lata 2007-2013, jeśli kraje Unii Europejskiej zgodzą się na znaczne cięcia wydatków.

Europosłowie przyspieszyli prace, gdy dowiedzieli się o zamiarach Brytyjczyków. Z nieoficjalnych informacji wynika, ze Wielka Brytania chce zmniejszyć fundusze dla nowych krajów o 10 procent. Wiceprzewodniczący Parlamentu Jacek Saryusz-Wolski powiedział, że ten pomysł poirytował większość europosłów. Według nich Brytyjczycy nie przedstawią już korzystniejszej propozycji, zatem nie należy liczyć na porozumienie w przyszłym miesiącu.

Zdaniem europosłów kraje Unii powinny poczekać na półroczne przewodnictwo Austrii, które rozpocznie się w styczniu. Cześć z nich podkreśla, że jeśli wówczas propozycje tez będą niewystarczające, to dla nowych krajów lepszym rozwiązaniem byłyby roczne budżety.

Przeciwnicy tego pomysłu zauważają jednak, ze roczne budżety utrudniają regionom oraz inwestorom planowanie dużych, kilkuletnich projektów wykorzystujących unijne pieniądze.

Źródło[edytuj | edytuj kod]