2005-12-02: Budapeszt: Blair rozmawia o budżecie Unii Europejskiej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 2 grudnia 2005

Premier Wielkiej Brytanii rozmawia dzisiaj w Budapeszcie z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Węgry, Czechy, Słowacja). Nowi członkowie Unii Europejskiej próbują przekonać Tony’ego Blaira, by Wielka Brytania przyjęła budżet na którym państwa Europy Środkowo-Wschodniej nie stracą. Dla Brytyjczyków oznaczałoby to zmniejszenie ich "słynnego" rabatu.

Tony Blair zamierza przedstawić w poniedziałek propozycje, w której rabat byłby obliczony bez uwzględnienia wydatków na wsparcie nowych państw. Dzięki temu zabiegowi rabat byłby mniejszy. Lider brytyjskich konserwatystów, Michael Howard, takie pomysły nazwał zdradą.

Blair szuka kompromisu, gdyż nowe państwa członkowskie nie zgodzą się na utratę 16 miliardów euro w pierwotnym pomyśle premiera Wielkiej Brytanii. Blair argumentował, że w zamian nowe państwa dostaną fachową pomoc w dysponowaniu unijnymi funduszami, bo jego zdaniem nowi członkowie i tak nie będą potrafili wykorzystać wszystkich dostępnych pieniędzy.

Przeciwko takim działaniom sprzeciwia się Komisja Europejska. Unijna komisarz ds. budżetu, Litwinka Dalia Grybauskaite, powiedziała, że jeśli taki pomysł zostanie zgłoszony, to Komisja go nie poprze i określi jako krótkowzroczny i nierówno traktujący państwa Unii. Taki budżet to praktycznie zniesienie zasady solidarności, zasady która nas połączyła – dodała Grybauskaite.

Źródło[edytuj | edytuj kod]