2005-11-26: Brytyjski kierowca rajdowy Richard Burns nie żyje

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 26 listopada 2005
N icon sport2.png

Brytyjski kierowca rajdowy Richard Burns zmarł w piątek w wieku 34 lat po długiej chorobie. Dokładnie cztery lata temu, w 2001 roku, wygrał zawody World Rally Championship.

Kłopoty zdrowotne Richarda Burnsa rozpoczęły się do rajdu Walii na Mistrzostwach Wielkiej Brytanii w 2003 roku. Podczas drogi na rajd zemdlał za kierownicą swojego samochodu. Od tamtej pory nie brał udziału w zawodach rajdowych.

Przeprowadzona diagnoza wskazała na guza mózgu. W kwietniu przeszedł operację. Potem poddawał się zabiegom chemio- i radioterapii. Latem 2004 roku, gdy jego stan zdrowia uległ poprawie, opuścił szpital. Jednak po sześciu miesiącach zaczął czuć się coraz gorzej. W ostatnich dniach zapadł w śpiączkę.

Data pogrzebu zostanie niebawem zapowiedziana.

Richard Burns urodził się 17 stycznia 1971 roku w Reading, w Wielkiej Brytanii. Jego pierwszy kontakt z samochodem miał miejsce w wieku ośmiu lat. Wtedy jego ojciec, Alex, pozwolił mu pokierować samochodem marki Triumph w polach w pobliżu ich domu.

Pierwszy raz za kierownicą rajdowego samochodu zasiadł w 1988 roku. Dziesięć lat później odniósł pierwsze zwycięstwo w jednym z rajdów World Rally Championship. W 1999 roku zajął drugie miejsce w klasyfikacji końcowej WRC, zaś w 2001 wygrał całe zawody. Był pierwszym Brytyjczykiem, któremu udała się ta sztuka. Startował wówczas z ekipą Subaru.

Źródła[edytuj | edytuj kod]