2005-11-25: Odtajnione akta Układu Warszawskiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 25 listopada 2005
N icon science.png

W najbliższym czasie odtajniona zostanie duża część akt Układu Warszawskiego - zapowiedział minister obrony narodowej Radosław Sikorski. Czy wszystkie zostaną, o tym zadecyduje specjalnie powołany przez ministra zespół.

Według ministra Sikorskiego porozumienie z 1991 roku o nieodtajnianiu akt UW nie ma mocy wiążącej dla Polski, dlatego też zdecydowano się na odtajnienie, gdyż, jak twierdzi minister: Społeczeństwo ma prawo do informacji o swojej przeszłości.

Minister ujawnił, że istnieje około 1700 jednostek archiwalnych, w tym między innymi tajne statuty dotyczące inwazji na Czechosłowację w 1968 roku bądź przechowywania broni jądrowej na terytorium Rzeczypospolitej. Podczas piątkowej konferencji prasowej minister zaprezentował między innymi ćwiczebną mapę, na której wojska UW ćwiczyły różne scenariusze. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, profesor Leon Kieres podał, że w przypadku konfliktu wojennego między krajami kapitalistycznymi a komunistycznymi polskie wojska miałyby zaatakować północne Niemcy, Holandię i Danię. Ponad dwa miliony ludzi mogłoby się znaleźć wśród ofiar i rannych, 43 polskie miasta mogłyby zostać zbombardowane bronią jądrową, duża część zostałaby skażona chemicznie i radioaktywnie.

Zdaniem Pawła Piotrowskiego, historyka z wrocławskiego oddziału IPN, mogą znajdować się tez tam dokumenty polityczne, te jednak nie będą żadną rewelacją, gdyż takowe znane są już z NRDowskich archiwów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]