Przejdź do zawartości

2005-11-23: Związek Polaków na Białorusi: Czy to ostatnia wizyta Andżeliki Borys w Polsce?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 23 listopada 2005

Nieuznawana przez reżim Łukaszenki prezes Związku Polaków na Białorusi, Andżelika Borys, spotkała się dzisiaj ze sprawozdawcą Komisji Praw Człowieka ONZ, Adrianem Severinem. Na spotkaniu prezes ZPB opisywała obecną sytuację na Białorusi.


Andżelika Borys powiedziała po spotkaniu, że rozmowy dotyczył m.in. procederu odbierania paszportów działaczom Związku. Wspominała też o represjach, których doświadczają.


W rozmowie z dziennikarzami Borys powiedziała, że podczas wtorkowego przyjazdu do Polski, białoruska służba graniczna powiedziała, że wyjazd za granicę umożliwiono jej po raz ostatni. Borys nie podała terminu opublikowania raportu w sprawie sytuacji Związku. Stwierdziła jednak, że w tej kwestii może liczyć na pomoc Adriana Severina.


Dzisiaj także rozpoczęła się akcja Amnesty International, której celem jest zwrócenie uwagi światowej opinii publicznej na przypadki łamania wolności słowa na Białorusi. W ramach akcji pierwsze strony dzienników Rzeczpospolita i Gazeta Wyborcza zostały wydane z celowo zamazanymi fragmentami tekstów i tytułów artykułów. Na dole strony widniał napis Tak wygląda wolność słowa na Białorusi. Do pomysłu Amnesty International przyłaczyły się także: Radio RMF FM oraz portale Onet.pl i Gazeta.pl.

Źródła[edytuj | edytuj kod]