2005-11-05: Romano Prodi: Będziemy mieli niejeden Paryż

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 5 listopada 2005

Mamy najgorsze przedmieścia w Europie. Nie wolno nam myśleć, że jesteśmy całkiem inni od Paryża, jest to bowiem wyłącznie kwestia czasu - powiedział przywódca włoskiej opozycji centrolewicowej Romano Prodi.

Peryferie naszych miast to ludzka tragedia i jeśli nie podejmiemy poważnych interwencji, na planie społecznym i w budownictwie, będziemy mieli niejeden Paryż. Warunki życia są tam bardzo złe i jest wiele złych nastrojów - stwierdził podczas debaty w Bolonii były przewodniczący Komisji Europejskiej.

Opinię Romano Prodiego podziela włoski socjolog Marzio Barbagli, który w wywiadzie dla włoskiej gazety Il Sole-24 Ore powiedział, że paryskie zamieszki są dziełem młodych imigrantów w drugim pokoleniu. - We Włoszech ogromna większość z nich jest na razie jeszcze dziećmi lub dopiero dorasta. Ale za pięć, maksymalnie dziesięć lat będą dorośli i jest wielce prawdopodobne, że pojawią się takie same problemy społeczne i przestępczość - dodał Barbagli.

Jak podała francuska policja, w nocy z piątku na sobotę na przedmieściach wielkich miast we Francji podpalono około 900 samochodów - największą liczbę w ciągu dziewięciu dni zamieszek - i zatrzymano 253 osoby.

Czytaj także w Wikinews[edytuj]

Źródło[edytuj]