2005-11-05: Lubińska dla Financial Times: Więcej pomocy socjalnej i inwestycje w nowe technologie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 5 listopada 2005

Minister finansów w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, Teresa Lubińska, w wywiadzie dla dziennika Financial Times stwierdziła, że musi chronić wydatki na pomoc socjalną, inwestować więcej pieniędzy w projekty technologiczne i strzec się przed gwałtowną ekspansją sieci hipermarketów.

Minister powiedziała też, że będzie walczyć o wyższy deficyt budżetowy w 2006 r. Jeśli premier będzie nalegał, deficyt wyniesie 30 mialiardów złotych, ale ja uważam, że to ważne, by były wyższe wydatki na badania i rozwój - zastrzegła. W mojej opinii jeden miliard złotych nie zrobi różnicy - dodała.

Zdaniem Lubińskiej - jak pisze Financial Times - dodatkowe wydatki budżetowe są potrzebne do przyspieszenia rozwoju sektora wysokich technologii w Polsce. Nasz kraj powinien być nadal otwarty na zagraniczne inwestycje, preferując jednak inwestycje w produkcję. Polska jest otwarta i taka pozostanie. Wyzwaniem dla nas jest to, byśmy więcej produkowali sami - zadeklarowała.

Negatywne komentarze brytyjczyków wzbudziła wypowiedź na temat sieci hipermarketów Tesco, które zdaniem pani minister są przykładem swego rodzaju nieproduktywnej inwestycji, która nie jest potrzebna Polsce.

Tesco, największa sieć brytyjskich supermarketów, ma w Polsce 44 hipermerkety i 36 mniejszych sklepów. Zatrudnia 20 tysięcy osób.

Źródło[edytuj | edytuj kod]