Przejdź do zawartości

2005-11-04: Protest przeciwko Bushowi podczas szczytu Ameryk

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 4 listopada 2005

Dziesiątki tysięcy osób demonstrowało dzisiaj przeciwko polityce George'a Busha. Protesty towarzyszą szczytowi Ameryk odbywającemu się w argentyńskim mieście Mar del Plata, 250 km na południe od Buenos Aires. W szczycie biorą udział prawie wszyscy przywódcy państw obu Ameryk.

Wśród demonstrantów skandujących hasła takie jak "Bush do domu!" znajduje się szereg postaci znanych w Ameryce Łacińskiej. Są wśród nich m.in.: Diego Maradona, słynny piłkarz, Evo Morales, kandydat na prezydenta Boliwii, bard Silvio Rodriguez, Javier Sotomayor, wielokrotny mistrz świata w skoku w wzwyż i Emir Kusturica, reżyser bośniacki.

Głównym tematem demonstracji jest sprzeciw wobec FTAA (Free Trade Area of the Americas) - strefie wolnego handlu Ameryk, o której debatować będą głowy państw zebrane na szczycie. Głównym rzecznikiem FTAA jest prezydent George Bush, który twierdzi, że poszerzenie strefy wolnego handlu może być sposobem dojścia do dobrobytu w regionie. Oponenci zaś twierdzą coś dokładnie przeciwnego, a część z nich uznaje protest jako krok do uniezależnienia się od dominacji Stanów Zjednoczonych. Na koszulce Maradony można było przeczytać: "Argentyna ma swoją godność! Wyrzućmy Busha!".

Najbardziej wpływowym oponentem prezydenta Stanów Zjednoczonych jest Hugo Chavez, prezydent Wenezueli, który zapowiadał nie tylko twarde stanowisko przy stole negocjacyjnym, lecz również uczestniczył w protestach ulicznych.

Poza prezydentem Wenezueli stanowczo niechętne strefie wolnego handlu są również władze Argentyny, Brazylii, Urugwaju i Paragwaju. Jednak według źródła agencji Associated Press, władze 29 z 34 państw zgodzą się na to, by od kwietnia przyszłego roku wznowić negocjacje na temat handlu.

Według danych ONZ, w obydwu Amerykach około 96 milionów ludzi musi przeżyć za równowartość jednego dolara amerykańskiego na dzień - czyli żyje w skrajnej nędzy.

Szczyt Ameryk i protesty przeciwko Bushowi są głównym wydarzeniem w wielu czołowych mediach na świecie. W chwili pisania tego artykułu informacje na temat szczytu są na pierwszych stronach serwisów internetowych m.in.: BBC News, CNN, The Guardian, New York Times, Washington Post, Deutsche Welle itd. Natomiast w tym samym czasie żadne z największych polskich mediów internetowych nie umieściło tego wydarzenia na swojej pierwszej stronie.

Źródła[edytuj | edytuj kod]